توسط: admin در: ژانویه 08, 2020 در: دسته‌بندی نشده, مقاله ها نظر: 0

همه ما می‌دانیم اولین تاثیرگذاری می‌تواند بر کل تاثیرگذاری‌های بعدی چه در روابط و چه در کسب و کار بسیار تاثیرگذار باشد. تاثیرگذاری بد در اولین برخورد، به­ ویژه زمانی که شما دارید با میلیون­ها رقیب دست و پنجه نرم می کنید، کاری بسیار آسیب زننده و مضر است. محققان دانشگاه پرینستون دریافتند که مردم در یک دهم ثاینه می‌توانند دوست ­داشتنی بودن، قابل اعتماد بودن، صلاحیت، جذابیت و خشونت عکس­ ها را تشخیص دهند. حالا حساب کنید که افراد به همین سرعت هم می­توانند درباره برند شما و هویت بصری آن قضاوت کنند. لئونارد کیم، متخصص بازاریابی می­ گوید شما برای گرفتن اولین واکنش مثبت کاربران و مخاطبانتان نیاز به بازنمایی بصری کاملا مشخص و تروتمیز دارید در غیراین صورت ممکن است مخاطبانتان تصمیم بگیرد برند شما سطح پایین، غیرقابل اعتماد و بی ارزش تشخیص دهند.

کاملا مشخص است که داشتن یک هویت بصری قدرتمند از اهمیت بالایی برخوردار است اما این هویت بصری که ما از آن صحبت می کنیم دقیقا چیست و شما چطور می توانید آن را خلق کنید؟

 

درک هویت بصری

هوبت بصری شما شامل لوگو، تصویر و تصویرپردازی است. لیست کردن موارد در زمینه کار سختی نیست اما چگونه باید به قلب و معنای واقعی این موارد برای ارتباط برقرار کردن با مشتریان دست یافت و خود را به درستی معرفی کرد. آنچه شما برای وجود دارد و مهم است، چرا باید برای آن‌ها مهم باشد و چرا باید به شما وفادار باقی بمانند؟

برای پاسخ دادن به این سوالات، ما از نظر متخصصانی همچون مدیر طراحی ادوب اسپارک و سایر متخصصان تراز اول استفاده کرده‌ایم. پاسخ‌هایی گام به گام برای خلق داستان‌های هویت بصری متفاوت و برجسته.

 

طراحی بصری شرکت ال جی

 

بن متیو، که به شرکت‌هایی همچون ال‌جی و ای‌بی برای ساخت هویت بصری‌شان کمک کرده و اکنون با شرکت ادوبی همکاری می‌کند، هویت بصری شما را همان سبک و استایل شما می‌داند. اگر برند را به افراد شبیه بدانیم، پس هویت بصری شامل چیزهایی مثل راه رفتن، سخن گفتن، لباس پوشیدن و شکل آرایش مو و اطلاعاتی است که از آن حاصل می‌شود.  آیا نام تجاری شما در خیابان جلب تو جه می‌کند، آیا موهای بلند خود را در هوا تکان می‌دهد و یک کت خز به تن دارد یا با لباس معقول و مناسب قدم می‌زند؟ هر کدام از این پوشش‌ها شخصیتی جداگانه را معرفی می‌کند. آن کسی که کت خز به تن دارد ممکن است تجملاتی و جالب باشد اما لباس مناسب و شایسته و بالغانه اولین تصوری است که فرد در نگاه اول از آن تصویری دیگر در ذهن خود می‌سازد.‌

اگر هویت بصری شما را ساختمانی در نظر بگیریم، ما سعی می‌کنیم آن را از همه جوانب بسنجیم، از آن ساختمان عکس بگیریم یا حتی کارت پستال‌هایی از آن تهیه کنیم. شما می‌توانید به پینترست بروید و موارد مورد علاقه‌تان را بر تخته خودتان بسازید اما پینترست آنقدر چیزهای ارزشمند و جذابی دارد که شما نیاز به اختراع مجدد چرخ ندارید و می‌توانید در آنجا انتخاب‌گر باشید. نکته‌هایی را درباره برندهای موجود جمع آوری کنید. علاوه بر آن برندهایی را هم که مورد علاقه‌تان نیست، بشناسید و پس از آن یادداشت‌هایی از هر دو مورد بردارید.

 


طراحی هویت بصری برند


 

شناخت مخاطبانتان البته از اهمیت زیادی برخوردار است. تصمیم بگیرید که چگونه می‌خواهید با آن‌ها همصدا شوید و در همین حال بتوانید آن‌ها را با ارزش‌های اصلی و بنیادی خودتان آشنا کنید و آنها را به آن وابسته کنید.

متیو می‌گوید اول از همه از چیزهایی شروع کنید که به آن‌ها قویا ایمان دارید و به خوبی آن‌ها را می‌شناسید و اجازه دهید که برندتان هسته‌ای اصلی خود را پیدا کنید. درک درستی از ماموریت خود داشته باشید. حتی اگر برند شما فقط نام شما با یک شکل ساده باشد، می‌توانید هویت بصری خود را بسازید. هویت بصری شما می‌تواند بعدا با نماد یا یک سمبل پخته شود. شاید برخی مواقع هم بد نباشد که به هویت بصری خود فرصت بدهید تا راه خود را باز کند و مسیر خود را بیابد و بفهمد که هدف نهایی شما کجاست؟

او در ادامه می‌گوید که خوب است که مشتاق باشید و همه لوگوهای ظریف و پیچیده را جمع‌آوری کنید اما در پایان نیاز دارید تا نقطه شروعی برای خود تعیین کنید. این روش می‌تواند، روش مناسبی برای ارائه دادن خود در یک رنگ یا یک آیکون و فونت باشد. از خود بپرسید که نام تجاری یا همان لوگوی من چقدر قدرتمند و موثر است، آیا با این وجود می‌تواند همچنان ساده هم باشد؟  و در همین زمان که دارید هویت بصری خود را گسترش می‌دهید به ماموریت خود نگاه کنید و برند خود را در مسیر نگاه دارید.

 

شرکت فوربز

 

درحالی‌که مشغول به ایجاد مولفه‌های هویت بصری خود هستید که شامل رنگ، آرم، شکل و تصاویر می‌شود، هویت بصری خود را با این سوالات که  شرکت‌هایی همچون فوربز و اینک و اینترپرنر به عنوان مهم‌ترین شرکت‌های موثر در بازاریابی  هم از خود پرسیده‌اند، مطابقت دهید:

  • آیا من یک محیط قابل اعتماد را به تصویر می‌کشم؟
  • آیا من ارزش‌هایم را می‌توانم بلادرنگ به مشتری خود ارائه می دهم؟
  • چه کاری می توانم انجام دهم تا آنها را وادار به یادگیری و کشف بیشتر در مورد برند خود کنم؟
  • چگونه می توانم پیام خود را با کمترین کلمات به آن‌ها برسانم ؟
  • چه کلماتی را می توانم به تصاویر ترجمه کنم؟
  • چقدر می توانم به شکلی مینیمالی عمل کنم و هنوز پیامی را که می‌خواهم و دوست دارم، منتقل کنم؟

 

عناصر برند خود را تعریف کنید

بخشی از ساخت برند، آموختن و انتقال ارزش‌ها و شخصیت کسب‌وکارتان از طریق عناصربصری است؛ همان عناصری که با کسب‌وکار شما همراستا هستند. «هویت بصری باید پیام مورد نظر شما را تقویت کند، به طوری که شما بتوانید بیشتر یاد بگیرید و و داستان خود را دنبال کنید. بنابراین داستان باید به مشتریان بفهماند که چرا باید از شما خرید کنند و با کسب‌وکار شما در ارتباط باشند»

در مرکز هویت بصری شما و برند شما این عناصر وجود دارند: لوگو، رنگ‌ها، حروف و تصاویر.

 

رنگ:

پالت رنگ شما باید متناسب با چیزی باشد که می‌خواهید به کاربرانتان انتقال دهید. اگر محصول لوکسی را تبلیغ می‌کنید، ممکن است بخواهید از مشکی، طلایی یا نقره‌ای استفاده کنید.اگر محصولات مالی ارائه می‌دهید، ممکن است بخواهید از رنگ‌های سبز یا طلایی استفاده کنید.

محققان بر این باورند که نزدیک به ۶۲ تا ۹۰ درصد از تصمیم‌های مشتریان بر پایه رنگ شکل می‌گیرد اما بیش از حد خودتان را درگیر این مساله نکیند. متخصصان ادوب اسپارک می‌گویند که ابزارهای ما فقط با یک رنگ از لوگوی ما الهام گرفته بود. پس از آن بود که ما محدوده رنگ‌هایی از همان رنگ اولیه را برای اهداف مختلف و در سطوح مختلف سیسم‌‌های بازاریابی‌مان استفاده کردیم.

 


طراحی لوگو ( نشانه )

لوگو

برای ساخت لوگو ما نیاز به ساخت تصویری داریم که با ذهنیت افرادی که آن را می‌بینند و آنچه ما می‌خواهیم انجام دهیم، یکی باشد. لوگو می‌تواند ترکیبی از پالت رنگی شما، تایپوگرافی و طرح‌های شما باشد. لوگو می‌تواند در تکمیل و تکامل هویت بصری شما موثر باشد.

 

حروف‌

اندازه، فونت و نحوه آرایش آن‌ها در کنار یکدیگر، می‌تواند چیزهای بسیار بیشتری از کلمات بگوید. به عنوان مثال شرکتی که در کار کفن و دفن است نمی‌تواند از رنگ‌های سرخوشانه، صورتی جیغ، فونت‌های کمیک برای مشتریانی استفاده کند که داغدار هستند. حتی بهترین برندها همچون فیس بوک و اپل نیز به استفاده از نگارش‌های ساده اکتفا می‌کنند.

انتخاب فونت و آرایش‌های آن می‌تواند چالش‌های زیادی در پی داشته باشد بنابراین مشاوران بازاریابی به مشتریان خود کمک می‌کنند تا بعضی از انتخاب‌ها را کنار بگذارند و انتخابشان را بر پایه طراحی هوشمندانه‌ای متوازن و مرتب گلچین کنند.

 

انسجام و سرعت

انسجام و سرعت با این‌که عواملی  بسیار مهم و حیاتی هستند اما هویت بصری سعی دارد تا ارتباطی احساسی با مشتریان برقرار کند و این کار به ابتکاری تازه نیاز دارد. وقتی که شما توجه مشتریانتان را جلب کردید، توانایی حفظ آنها را در نتیجه وضوح ارزش‌هایی  که به آن‌ها ارائه می‌دهد و به‌طور مداوم به وعده‌های خود جامه عمل می‌پوشانید، دارید.

ارزش‌ها می‌توانند اشکال مختلفی به خود بگیرند: خدمات پس از فروش، محصولی که ارسال می‌شود یا محتوایی که برای درگیر کردن مخاطب تولید می‌شود.

گام بعدی، انتقال تجربیات در هر مرحله است. ما سعی می‌کنیم تا شرکت‌ها انسجام بصری برندشان را خلق و طراحی کنند. ما می‌دانیم که این کار آسان نیست و پیوستگی آن و سرعت آن با توجه به شتاب رسانه‌های اجتماعی امروزی مسلما دشوار است.

البته باید در نظر داشت که گرفتن بازخورد از مخاطبان از تمامی کانال‌های ارتباطی همچون شبکه‌های اجتماعی، وبسایت، فروشگاه‌های واقعی یا حتی گزارش‌های آماری در بررسی موفقیت هویت بصری از اهمیت بالایی برخوردار است. ایجاد پرسش‌نامه‌ها از طریق پیامک، ایمیل، یا حتی برگزاری مسابقات مختلف می‌تواند نوع انتظارات و آرزوها و اندیشه‌های آنها را برای شما هویدا کند. این سرنخ‌ها می‌تواند برای ساخت و انسجام و همراستایی با ارزش‌های شرکت بسیار حائز اهمیت باشد.

 

انتشار ویدئو

همه ما می‌دانیم که امروزه، ویدئوها روزبه‌روز دارند از محبوبیت بیشتری در فضای مجازی و تبلیغات بهره مند می‌شود به عنوان نمونه بیشتر از ۵۹ درصد از مدیران ارشد شرکت فوربز ترجیح می‌دهند که متن‌های مورد علاقه خود را از طریق ویدئو بخوانند. به همین خاطر استفاده از ویدئو و موشن گرافیک نیز در این زمینه می‌تواند بر اثرگذاری و انتشار درست هویت بصری تاثیر گذار باشد. همه ما یوتیوب را به عنوان دومین و مهم‌ترین موتور جستجوی جهان را می‌شناسیم بنابراین استفاده از ویدئوها و موشن گرافیک‌هایی همراستا با هویت بصری می‌تواند نام تجاری و کسب‌وکار شما را متحول کند.

آنچه تا اینجا خواندید تازه سرآغاز داستان است. از نیروهای متخصص کمک بگیرید و اجازه دهید آنها با شناسایی اهداف و ارزش‌های شما بیشترین کمک و راهنمایی را برای موفقیت برند شما انجام دهند و از مشتریانتان، مشتریانی وفادار بسازند.

 

منبع : cmo.adobe

ارسال پاسخ:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *