هویت برند چیست و معرفی 10 هویت برند معروف

هویت برند

چشمان خود را ببندید و به اولین برندی که به ذهنتان می رسد فکر کنید. چه چیزی در ذهن شما نقش میبندد؟  این چند برند چگونه به ذهن شما رسید و چه احساسی در شما ایجاد کرد؟ شاید  نخستین تصویر ذهنی شما عکس لوگوی آن برند بوده باشد یا شاید هم بسته بندی فوق العاده طراحی شده اش، یا شاید هم خوشحالی یا ترسی که به شما طی یک حس و احساس منتقل می کند. همه این چیزهایی که در ذهن شما زنده می شود هویت برند را تشکیل می دهد.

در این مقاله سعی خواهیم کرد که بیشتر به معنا و چگونگی شکل گیری ” هویت برند” بپردازیم و توضیح دهیم که؛ «هویت برند چیست، چگونه هویت برند ایجاد کنیم و چه برندهایی هویت برند را قوی می کنند» اشاره کنیم.

 

هویت برند چیست؟

اگر فکر می کنید برند و برندسازی مهم است، باید بگویم حق با شماست. اگر فکرمیکنید باید برای برندسازی پول خرج کنید، حق با شماست. اما اگر فکر می‌کنید برند شما “هویت بصری” شماست (لوگو، وب‌سایت، بسته‌بندی محصول و غیره) کاملاً در اشتباه هستید و احتمالاً پول زیادی خرج می‌کنید. اصطلاحات “برند” و “لوگو” اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. این در حالی است که یک لوگو می تواند نماد یک تجارت باشد، و برای داشتن یک برند این مهم کافی و کامل نیست. در واقع، ایجاد یک لوگو یک گام کوچک به سمت توسعه یک برند قوی است.

احتمالاً فکر می‌کنید که یک « برند» در برگیرنده « هویت بصری»  است، یا چه بسا همان هویت بصری است. چرا که برندهای بزرگی همچون؛ نایک، اپل، گوگل و کوکا کولا را با همان هویت بصری برندهایشان می‌شناسید.  این در حالی است که این قبیل شرکت‌های بزرگ را ما با «آرم، بسته بندی و سبک بصری منحصر به فرد محصولات و وب سایت‌هایشان » میشناسیم حال آنکه باید توجه داشته باشیم که؛ “برندینگ قوی تر از هویت بصری است.”

باید تصریح کرد؛ در محیطی که میلیون‌ها یا حتی میلیاردها کسب‌وکار در تلاش هستند برای خود نامی دست و پا کنند، داشتن یک برند قوی برای کسب‌وکارها برای متمایز کردن خود از رقبایشان بسیار مهم است. هویت برند مجموعه ای از ابزارها یا عناصری هستند که توسط شرکت یا سازمان مربوطه برای ساختن تصویر برند از خودش استفاده می کند. تصویر برند، ادراک و درک مشتریان از برند است که از تداعی‌های مختلف و خاطراتی که با آنها تعامل داشته است تشکیل شده است. هویت برند شامل آن چیزی یا چیزهایی است که از برند شما به مشتری می‌گوید و حتی میگوید که؛« ارزش‌های شما چیست، چگونه با محصول خود ارتباط برقرار می‌کنید، و می‌خواهید مردم در هنگام تعامل با آن چه احساسی داشته باشند» تشکیل یافته است. اساساً هویت برند شما شخصیت کسب و کار شما و قولی است که به مشتریان خود می‌دهید. ابزارهایی برای ایجاد هویت برند به عنوان یک کل وجود دارد. اینها؛ مانند نام برند، لوگو، شعار، رنگ ها و سبک های گرافیکی مورد استفاده در برند، بسته بندی، صدا و لحن، سبک و فونت. البته امکان تکرار این ابزارها وجود دارد.

اساساً هویت برند شما، شخصیت کسب و کار شما و قولی است که به مشتریان خود می‌دهید. ابزارهایی برای ایجاد ” هویت برند”  به عنوان یک کل وجود دارد. این موارد شامل؛ نام برند، لوگو، شعار، رنگ‌ها و سبک‌های گرافیکی مورد استفاده در برند، بسته بندی، صدا و لحن برند، سبک و فونت برند شما است. البته امکان تکرار این ابزارها وجود دارد. همانطور که جف بزوس ( کارآفرین جفری پرستون بِیْزوس صاحب رسانه، کارآفرین و سرمایه‌گذار اهل آمریکا در زمینهٔ اینترنت، و نیز مدیرعامل و مؤسس شرکت آمازون، بزرگترین شرکت خرده ‌فروشی آنلاین در جهان است) میگوید؛ “برندینگ چیزی است که مردم در مورد شما وقتی در اتاق نیستید می گویند.”

 

جفری پرستون
جفری پرستون موسس امازون

 

فراموش نکنید که؛ محصولات شما، تولیدات و خدمات شما پس از انجام فروش بر روی مشتریان شما تأثیرگذارند و در این بین هویت برند فرآیند شکل دادن به آن تصور است. و باید یادآور شد که « هویت برند قوی یک شبه ساخته نمی شود» . شما نمی توانید چند رنگ را انتخاب کنید و یک لوگو را کنار هم قرار دهید. شما باید به طور استراتژیک به طراحی خود نزدیک شوید. این نیاز به تفکر عمیق، تیمی با مهارت‌های ارتباطی و طراحی قوی و درک صمیمی از برند شما نیاز دارد.

در نهایت، هویت برند راهی برای ارتباط با جهان، متمایز کردن خودتان ومحصولات و خدماتتان از رقبایتان و ایجاد تجربه ای از برند شما است که افراد را تشویق می کند تا با شما در ارتباط باشند. وقتی بتوانید با موفقیت این ارتباط را برقرار کنید و بگوئید  که چه کسی هستید، می توانید بهتر با مردم ارتباط برقرار کنید و روابط محکمی را که برای موفقیت بلندمدت نیاز دارید ایجاد کنید.

 

هویت برند شامل چه مواردی می شود؟

یک لوگو و یک پالت رنگ به تنهایی هویت برند را ایجاد نمی کنند. هنگام طراحی هویت خود، باید یک زبان بصری جامع برای برندتان ایجاد کنید که بتوان آنرا برای همه چیز از وب سایت گرفته تا بسته بندی برندتان اعمال کنید.  بسته به برند شما (و نوع محتوایی که قصد ایجاد آن را دارید)، نیازهای شما ممکن است گسترده تر باشد، اما یک هویت اصلی برند باید شامل موارد زیر باشد. مواردی چون؛

 

کلیدهای یک هویت برند قوی

یک هویت برند قوی باید برای همه کار کند، هم تیم داخلی شما (مثلاً سفیران برند، تولیدکنندگان محتوا) و هم افرادی که با آن تعامل خواهند داشت (مثلاً مشتریان) باید از توانایی ارتباط با همه برخوردار باشد و برای همه این موارد کار بکند. با شروع فرآیند طراحی، مطمئن شوید که هویت برند شما دارای موارد زیر است:

 • متفاوت است: هویت برند شما باید متفاوت از سایر برندها باشد. به عبارتی با هویت برند باید از رقبا متمایز شوید و توجه مردم را به خود جلب کنید.
 • ماندگاری در ذهن و تاثیر گذار بودن؛ باید هویت برند شما جذاب باشد و تأثیر بصری ایجاد کند. (به اپل فکر کنید: لوگو به قدری جذاب است که فقط لوگوی محصولاتش را شامل می شود، نه نام آنها را.)
 • مقیاس پذیر و انعطاف پذیر: برند شما و هویت برند شما میتواند با نام تجاری رشد و تکامل یابد.
 • تمامیت: هر قطعه هویت برند را تکمیل می کند.

اگر در طراحی هویت برند هر یک از این عناصر عنوان شده وجود نداشته باشد، تداوم کار برای تیم برند شما دشوار خواهد بود.

 

چگونه هویت برند ایجاد کنیم؟

برای اینکه فرآیند را برای شما روشن عنوان کنیم، راهنمای ایجاد هویت برند را  گام به گام در ادامه توضیح خواهیم داد. اگر برند شما در مراحل اولیه خود است یا در حال آماده شدن برای برندسازی مجدد است و مطمئن نیستید که از کجا میتوانید شروع کنید، این نکات را دنبال کنید تا روند را روشن نگه داشته و برای خودتان و کسب و کارتان هویت برند قوی تری بسازید که شما را برای موفقیت آماده کند؛

 

1- استراتژی برند خود را تعریف کنید

استراتژی برند شما یک برنامه دقیق است تا بتوانید دقیقاً به آنچه می‌خواهید دست یابید و در ادامه اینکه چگونه به آن دست خواهید یافت، مشخص خواهد شد به مواردی چون موارد مهم ذیل توجه کنید؛

 • قلب برند (هدف، چشم انداز، ماموریت، ارزش ها)
 • پیام برند (صدای برند، شخصیت برند، شعار و غیره)
 • هویت برند (لوگو، رنگ، تایپوگرافی و غیره)

هویت برند شما ابزاری است که به شما کمک می کند تا به صورت بصری با برند خود ارتباط برقرار کنید و در نتیجه از استراتژی برند خود حمایت کنید. به همین دلیل مهم است که قبل از بررسی هویت برند خود، یک استراتژی کاملاً دقیق داشته باشید. برای طراحی هویت برند قوی، باید کار اصلی استراتژی برند خود، به ویژه قلب برند و پیام برند خود را تکمیل کنید. اینها به شما کمک می‌کنند بفهمید که از برند چه چیزی می‌خواهید و در ادامه قرار است از طریق برند چگونه ارتباط برقرار کنید تا بتوانید در ادامه با هویت برندی  که طراحی کرده اید تداوم کار و به ویژه ارتباط را  با موفقیت انجام دهد.

 

2- هویت برند موجود خودتان را کشف کنید

وقتی یک پروژه برندسازی را شروع می کنید، اگر که می خواهید به هر مرحله با دیدگاهی فلسفی و بسیار انتقادی نزدیک شوید تا زمانیکه به برند مدنظرتان نرسیده اید به خوبی همه جوانب را ارزیابی و بررسی کنید مطالعه کنید و تا زمانیکه به هسته و مرکز برند دلخواهتان نرسیده اید دست از مطالعه و بررسی بر ندارید. میخواهد این هویت برند شما از صفر یک هویت برند جدید خلق بشود یا نه یک برند قدیمی را به روز کنید، با این دیدگاه شما برای ارزیابی و بررسی کامل به موراد زیر نیاز خواهید داشت.

 

 • وضعیت فعلی هویت برند شما چیست و چگونه است؟

چگونه می توان این هویت برند را ایجاد کرد یا تغییر داد تا با اهداف آینده شما هماهنگ شود؟ هدف فهمیدن این مهم است که بدانید و مطلع باشید که برند یا مارک شما چه در داخل و چه از بیرون چگونه دیده و چگونه درک می شود. تنها راه برای درک اینکه چگونه و کجا موفق هستید یا چگونه باید در مسیر درست باشید این است که صادقانه و درست فکر کنید.

 

3- شخصیت خودتان را بشناسید

هویت برند شما همان “چهره” ای است که با کل جهان در تعامل است. هر چه که میخواهید خلق کنید اما فراموش نکنید چیزی که خلق می کنید باید دقیقاً نشان دهد که چه کسی هستید. با این حال، یک تصور غلط رایج این است که؛« هویت برند تنها با آنچه که برند شما می خواهد ارائه دهد مشخص می شود» . این کاملا درست نیست. همچنین از این که مشتریان برند شما می خواهند با چه چیزی تعامل داشته باشند یا به چه چیزی عادت کرده اند، مطلع می شود. اگر هویت شما با آنها همخوانی نداشته باشد، مؤثر نخواهد بود. این بدان معنا نیست که مشتریان برند شما رنگ لوگوی شما را انتخاب خواهند کرد. این بدان معنی است که وقتی نیازها، خواسته ها و ارزش های آنها را درک کنید، انتخاب های طراحی موثرتری خواهید داشت.

 

4- رقبای خود را تعیین کنید

باید تصریح کرد که برای ایجاد هویت برند باید با همه چیز متمایز بود و نسبت به همه چیز متمایز فکر کرد و متمایز بود؛ نشان دادن برند و قابل مشاهده بودن برند، مرتبط و منحصر به فرد بودن. با این حال، اگر درک کاملی از چشم انداز رقابتی خود داشته باشید، سازگاری آسان خواهد بود. ازاینروی صرفا شناخت از رقیب نیست بلکه نحوه درک و ارایه برند نیز بسیار مهم است.

 

 

5- اقلام خود را طراحی کنید

و اما قسمت سرگرم کننده (و چالش برانگیز). از آنجایی که هر عنصر بر مورد دیگر یا بر عنصر دیگر اثرگذار است، می خواهید هر عنصر را به ترتیب مشخص شده در اینجا طراحی کنید.

 • لوگو

هویت برند یک سیستم طراحی پیچیده است. هر عنصر بر دیگری تأثیر می گذارد، و این مهم بیشتر با لوگوی شما شروع می شود. لوگو؛ شکلی است که نشان دهنده برند شماست. پس لوگویی را انتخاب کنید که با هویت شما مطابقت داشته باشد.

 • رنگ ها

هنگامی که صاحب یک لوگوی مشخص شدید، می توانید پالت رنگ خود را کشف کنید. رنگ ابزاری عالی برای متمایز کردن برند شما از رقبایتان است، اما باید بدانید که رنگ می‌تواند احساسات قوی را نیز برانگیزد، پس عاقلانه انتخاب کنید.

 

 • تایپوگرافی

هر عنصر بصری در هویت شما باید به یک زبان بصری منسجم مجهز باشد و علاوه بر آن باید  مکمل دیگری باشد. این امر به ویژه در مورد شکل لوگوی شما که باید با تایپوگرافی که این مهم نیز باید با شکل لوگوی شما مشخص شود، صادق است.

 

 • عکس‌ها

عکس‌ها، از تصاویر محصول گرفته تا تبلیغات شما، عکاسی نقش بزرگی در هویت برند شما دارد. مهم است که دستورالعمل های روشنی در مورد انواع تصاویر (و درمان های بصری) مناسب و نامناسب تنظیم کنید.

 

برای دریافت اطلاعات کامل در خصوص  مشاوره در زمینه‌های قید شده همچون؛ مشاوره تبلیغات، مشاوره برند و برندسازی، مشاوره مدیریت و بازاریابی، مشاوره مالی و طراحی و دکوراسیون داخلی میتوانید با شماره تلفن‌های زیر با ایشان در تماس باشید

                             021-88823625-88823387-88348723-88348722-88348721

 

10 نمونه از هویت برندهای بزرگ در دنیا

 • برند اول – کوکاکولا

وقتی نام کوکاکولا را می‌شنوید، احتمالاً لوگوی معروف آنرا که در بالا نشان داده شده است تصور می کنید. اما شما همچنین میتوانید به خرس قطبی، رنگ قرمز، کمپین “به اشتراک گذاری کوکا” یا تصاویر کلاسیک روبان مانند روی قوطی‌های آنها فکر کنید. در اینجا دو چیز وجود دارد که هویت برند کوکاکولا را می سازد:

 

 • هویت برند کوکاکولا با لوگوی قرمز رنگ در فیلمنامه و سناریوی آن شروع می شود. رنگ قرمز اعتماد به نفس را در مصرف کننده کولا القا می کند، در حالی که فونت اسکریپت تماماً برای لذت بردن است. به عنوان مثال، قهوه نوشیدنی است که صبح قبل از کار می نوشید. کوکاکولا نوشیدنی‌ای است که بعد از ظهر از آن لذت می‌برید. این همان “چهره” برند است.
 • کوکاکولا آرم خود را بر روی یک بطری با شکل منحصر به فرد چاپ می کند (درست است، هیچ نوشیدنی دیگری چنین بطری ندارد). این به مشتریان می گوید که آنها از هیچ کسی تقلید نکرده اند و این واقعیت است. این گونه است که برند شهرت و اعتماد ایجاد می کند.

 

 1. برند شلوار جین ماوی( آبی)

محصولات ماوی (آبی) با متحد کردن مصرف کنندگان در اطراف فرهنگ مدیترانه ای هویت نام تجاری اسرارآمیز، الهام بخش، صمیمانه، گرم، شاد و عجیب و غریب را با پیام راحتی و مناسب برای هر بدنی به عنوان موتور محرک محصولاتش یعنی ماوی (آبی) را به جوانان و مصرف کنندگانش القا میکند.

 

برند ماوی

 

 1. تورک سل

اگر شما یک خواننده ترک زبان باشید و گاه گاهی به تبلیغات ترک ها نگاهی انداخته باشید و در دنیای تبلیغات به دنبال تنوع و اکتشاف باشید اعتراف کنید، اولین چیزی که با دیدن و شنیدن نام و تبلیغ تورک سل به ذهن شما میرسد آرم‌ها و عروسک‌های  selocans و emocan است. به رغم عدم برخورداری از فاکتورهای تعادل برای مصرف کننده، لذا صرفا به دلیل برخورداری از کیفیت خوب و با کیفیت و تصاویر اپراتورها برای خودش در بین مصرف کنندگان و مردم جایی اختصاص داده است.

 

 1. اپل

با طراحی های ساده و ظریف خود پیام های دوستانه، خلاقانه و شهودی را منتقل می کند.

 

 1. آسانا

ماموریت آسانا “کمک به رشد بشریت از طریق قادر ساختن تیم های جهانی برای همکاری بدون زحمت با یکدیگر است.” سه نقطه در لوگو با هم چیده شده اند تا تعادل و همکاری را بیان کنند.

 

 1. استارباکس

استارباکس همیشه برندی بوده که فراتر از رویه است. او همیشه راهی را که برای خودش ترسیم کرده است طی می کند و نه راهی که سایرین ترجیح داده اند   و با این ساختار در قلب مشتریان خود جایگاهی را به دست آورده است.

 

 1. هارلی دیویدسون

آنها که خودشان را فراتر از ” یک سازمان یا سازنده موتورسیکت هارلی دیویدسون به کاربرانشان معرفی کرده اند” ادعا می کنند که به وسیله علاق مشترکی که داشته اند توانسته اند رویای هارلی دیویدسون را با اشتیاقشان به یک سبک زندگی تبدیل کنند.

 

 1. نایک

مهم ترین ویژگی محصول نایک این است که می تواند به کفش هایی که برای دویدن مناسب هستند و برای مصارفی چون ورزشهایی مثل تنیس یا بسکتبال یا حتی ورزش‌های خاص تر که نیاز به دویدن زیاد دارد پاسخ بدهد. این برند با؛ ایده‌های جدید، با افکاری توامان برای رشد هر زمان  رادار برندش را نگه داشته است.

 

 1. داوو

Dove با استفاده از رنگ‌های  آبی و سفید در لوگو و رنگ های برند خود، زیبایی را با تصویر طبیعی، نرم و دوستانه خود بازتعریف می کند.

 

برند داو

 

 1. POP Fit

POP Fit مارک زیبایی است که با رنگ‌های؛ صورتی، بنفش، زرد نقش بسته است. اما این مهم چیزی نیست که بتواند آنرا جالب کرده باشد.  POP Fit براساس این ایده ساخته شده است که همیشه راحت بودن بدن وهمچنین راحت و مثبت بودن  لباس برای بدن مهم است. به همین دلیل است که این برند تبلیغاتش را نیز در اندازه های XXS تا 4XL نشان میدهد و دارای پارچه مشخص با کشش چهار طرفه هستند.

 

میلیون ها یا حتی میلیاردها نمونه هویت برند وجود دارد که در اینجا ذکر نشده است. با احتساب تمام برندهایی که میتوانستند باشند و نیستند شما برای آماده کردن طراحی برند خودتان و ایجاد یک هویت برند برای خودتان سخت کار کنید. مطمئن باشید اگر مواردی را که در بالا آورده ایم بررسی و اعمال کنید، موفقیت اجتناب ناپذیر است.

 

منبع

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.