توسط: admin در: دسامبر 08, 2019 در: دسته‌بندی نشده, مقاله ها نظر: 0

این روزها صنعت مشاوره بیش از پیش در کسب و کارها جا افتاده و در این میان مشاور برند، مفهومی است که توانسته جایگاه خود را در بین مفاهیم برند و برندینگ باز کند و به نیازی ضروری برای شرکت ها تبدیل شود. کار اصلی مشاور برند تهیه گزارش های تخصصی کلی و عمقی، تحلیل بازار و راهکارهایی برای فروش بهتر محصولات و رسیدن به اهداف و مقاصد مورد نظر شرکت ها است. مشاور برند به طور معمول با مشاور مدیران و آژانس های تبلیغاتی کار میکند و زمانی که مسئولیت کاری خود را به عهده می گیرد ضروری است که با مدیران برند و متخصصان بازاریابی و حتی با اعضای کلیدی مدیریت شرکت، ارتباطات نزدیک و منظمی برقرار کند، به ویژه زمانی نیاز به گرفتن تصمیم های مهم در شرکت دیده می شود.

 

مشاور برند کیست؟

مشاور برند به افراد کمک می کند تا بتوانند عملکرد برند را بهتر درک و آن را در پرتو جدیدی مشاهده کنند. آنها با به کارگیری نگاه کارشناسانه و تجربه کار با مشتریان سعی دارند تا برندی موفق را ایجاد، مدیریت و ارزیابی کنند. این وظیفه با تعامل میان مدیریت شرکت و بخش بازاریابی آغاز می شود. مشاوران برند و مدیران برند، به برند مانند یک دارایی اقتصادی نگاه میکنند که تاثیری ماندگار در توسعه شرکت دارد. مشاوران برند برخلاف آخرین جریان رایج بازاریابی، مشتریان را قادر می کنند تا موقعیت استراتژیک برند را توسعه دهند.
پس از آن است که بازاریابی وظیفه دارد تا این موقعیت و پیام های برند را به تمام نقاط اتصال برند با مشتری منتقل کند به طوری که مشتریان بتوانند آن را درک و مشاهده کنند. معیارهای تبلیغاتی، کار آژانس ها و تحقیقات بازار مسائلی جداگانه هستند که به عنوان بخشی از مسئولیت مشاور برند به حساب نمی آیند.

 

مشاوران برند چگونه فکر می کنند؟

مشاوران برند، برند را همچون سیستمی زنده در نظر میگیرند که میتواند موفقیت اقتصادی یک شرکت را تضمین کند. بنابراین استراتژی برند و مدیریت برند از مسئولیت های مهم مدیران ارشد به شمار می رود از سوی دیگر توسعه برند باید به وسیله تیمی از افراد نامتناجنس صورت پذیرد.
این تعامل همه عملکردهای برند را شامل میشود. یک برند موفق به این صورت، از داخل به خارج توسعه پیدا میکند، و تبدیل به برندی میشود که معتبر و جذاب است و جایگاه متفاوتی از سایر رقبا دارد. مشاوران برند با استفاده از روش های آزموده شده کوچینگ و مشاوره، افراد یا دپارتمان ها را قادر می سازند تا ارزش های اصلی برند را در کار هرروزه خود به کار بگیرند و این ارزشها را به شکل درونی یا بیرونی ترویج کنند.

 

مشاور برند با چه کسانی کار میکند؟

 

مشاور برند با چه کسانی کار میکند؟

مشاور برند به جز کار کردن با آژانس های تبلیغاتی و مشاور مدیران شرکت ها، میتواند به شکلی مستقل با صنایع نیز کار کند و گزارش های تخصصی و خدماتی خود را با توجه به غنای تجربه و دانش خود در زمینه های برندینگ، بازاریابی و استراتژی به شرکت ها ارائه دهد.

آخرین گرایش ها در بازار استخدام مشاور برند گویای آن است که زمانی که بخش های مدیریت و برندینگ و بازاریابی با نگاهی متعصبانه به برند خود و محصولات آن نگاه می کنند، نمی توانند به شیوه ای موفقیت آمیز به اهداف کسب و کار خود برسند. اینجاست که نقش یک مشاور یا طرف سومی که نگاهی بی قضاوت داشته باشد در مساله اهمیت پیدا میکند و نیاز به مشاور برند احساس میشود.

مشاور برند با زیرکی میتواند همه جنبه های بازاریابی و برندینگ را به شکلی مجزا از استراتژی های روابط عمومی، قیمت گذاری محصولات، بررسی بودجه بازاریابی ماهانه، فصلی و سالانه با توجه به اهداف فروش، کارهای خلاقانه، بسته بندی، توزیع، ارتباطات سازمانی و همه اجزای مرتبط با استراتژی های برندینگ و بازاریابی را دنبال کند و آنها را تحت نظر خود در آورد.

مشاور برند با توجه به هوش تجاری قویاش و داشتن گزارش های تخصصی مورد نیاز برای تبلیغ و فروش محصولات شرکت، به عنوان بخشی از اتاق فکر شرکت درم یآید. او با برنامه ریزی و کار کردن روی استراتژی ها به نتایج جدیدی می رسد و اطمینان حاصل میکند که اهداف سازمانی با پارامترهای رقابتی، ویژگی های اصلی محصولات، ارزیابی های مشتریان و تغییر پویایی کسب و کار هم راستا هستند.

 

قرارداد مشاور برند به چه صورت است؟

از آنجایی که مشاور برند در لیست حقوقی شرکت قرار ندارد، می تواند بدون محدودیت ها و قواعد دست و پاگیری که در مورد کارکنان شرکت ها اعمال میشود، از مهارت و دانش خود برای کمک به بیش از یک شرکت استفاده کند. البته همیشه در چنین مواقعی مشاوران برندینگ قراردادهایی انحصاری با شرکت ها امضا می کنند تا احتمال کمک به رقبای برند با دادن پیشنهاد محصولات مشابه به کمترین میزان برسد.

به طور معمول پرداختی ها به مشاوران برند به شکل ماهانه انجام میشود و بر طبق مفاد و گزاره هایی صورت می گیرد که هم مورد تأیید مدیریت و هم مورد تأیید مشاوران است. مشاور برند متخصصی است که معمولا  در گرایش های بازاریابی، برندینگ و استراتژی مدرک کارشناسی ارشد دارد، زمانی به مشاور موفق بازاریابی تبدیل میشود که غنای دانش و تجربه خود را در این صنعت در بازهای دستکم ده ساله به دست آورده باشد تا بتواند به بهترین شکل از نیازها و ملزومات یک مشاور برندینگ اطلاع و درک درستی کسب کند.

مؤسسات آموزشی و دانشگاه های بسیاری در حال حاضر دوره های ویژه مرتبط با برندینگ و بازاریابی برگزار میکنند تا به علاقه مندان این صنعت کمک کنند تا تکنیک های عملی را همراه با بخش های نظری آن به خوبی یاد بگیرند. با این حال پس از گذراندن این دوره ها در رشته های بازاریابی و برندینگ، داشتن سابقه کاری و کسب تجربه در شرکت های قوی و قرار گرفتن در بستری که بتوان در آن تجربیات خوبی کسب کرد، از ضروریات مهم برای مشاوران برند است.

 

وظایف مشاور برند

 

مشاور برند چه وظایفی به عهده دارد؟

زمانی که مشاور بازاریابی در تیم اصلی شرکت جای می گیرد، اولین کاری که باید به نحو احسن آن را به انجام برساند درک ماهیت و اهداف شرکت است که او باید این کار را از طریق شرکت در نشست ها و گفتگو با اعضای اصلی مدیریت و تیم بازاریابی و برندنیگ متوجه شود. این کار شامل مأموریت و چشم انداز شرکت، اهداف کوتاه مدت و بلند مدت، پیشنهادات انحصاری فروش، ارزش های برند، نقاط قوت برند، اهداف بازار و مشتریان هدف و همچنین تاریخچه برند میشود. مشاور برند باید این نکات را با دقت تمام در یادداشت هایش در نظر داشته باشد تا بتواند استراتژی رو به سوی جلوی شرکت را طراحی کند.

 

1. تجزیه و تحلیل شرایط دشوار

دلیل مشخصی وجود دارد که شرکت ها، مشاور برند را به استخدام خود در می آورند و دلیل منطقی آن کم شدن ارزش برند است. آنها می خواهند تا ارزش سهام برند افزایش پیدا کند و دوباره ارزش خود را به دست آورد. وظیفه و نقش اصلی مشاور برند، تجزیه و تحلیل این تنگناها است که می تواند مانع از رسیدن برند به اهداف مطلوبش باشد.
او باید بتواند بخش های مشکل دار را تشخیص دهد: آیا این عملکرد اجرایی کسب و کار است که مشکل ساز است یا مشکل در انگیزه کارکنان، ابزارهای بازاریابی، استراتژی های برندینگ، رقابت در بازار یا ماهیت و ویژگی های محصولات ارائه شده است؟ مشکل، می تواند در یکی از این بخشها یا چندین بخش به طور همزمان باشد. او استخدام شده تا با تجریه و تحلیل های خود راه حلهای عملی و شدنی برای این مشکلات پیدا کند.

2. دسترسی به نظرات مشتریان

مشریان، بهترین سفیران برند در هر شرکتی هستند و بسیار مهم است که مشاور برند به نوع نگاه مشتریان دسترسی داشته باشد. این دسترسی میتواند از طریق شکل دادن به تحقیقات و مطالعات دست اول یا دست دوم صورت بگیرد. او نیاز دارد به سوالاتی از این قبیل پاسخ دهد: چرا مشتریان درباره برند این گونه فکر میکنند؟ چگونه محصولات ارائه شده میتوانند به مشتریان در رفع مشکلاتشان کمک کند؟ انتظارات بعدی آنها از برند چیست؟ آیا آنها شکایتی از محصولات دارند یا نه؟ چرا آنها تمایل دارند که از برند رقیب خرید کنند؟ و سایر سؤالات مهم این چنینی است که موجب میشود تا شرکت بتواند به مشتریانی وفادار و بلند مدت فکر کند و از داشتن آنها لذت ببرد.

3. برنامه ریزی برای بازاریابی و استراتژی ها تبلیغاتی

پس از درک ماهیت کسب و کار و ارتباط آن با محصولات پیشنهاد شده، مشاور برند باید به شکلی مؤثر شروع به برنامه ریزی برای استراتژی های بازاریابی و تبلیغاتی کند. این استراتژی ها می توانند به افزایش فروش محصولات و ارتقا وضعیت برند کمک کنند.

4. بررسی رقبا

برای مشاور برند مطالعه رقابت های مستقیم و غیرمستقیمی که برند در بازار با آن مواجه است، ضروری است. این کار به منظور برنامه ریزی و ایجاد استراتژی ها بازاریابی و ابزارهای تبلیغاتی و بالا بردن ارزش برند صورت میگیرد و به شرکت کمک میکند تا بتواند دوباره مزیت های رقابتی خود را به دست آورد.

5. بهبود تجربه خدمات مشتریان

مشاور برندینگ همچنین نیاز به برنامه ریزی و طراحی برنامه های خدمات به مشتریان و به طور کلی تجربه مشتری حین و پس از خرید محصولات را دارد تا از این طریق به برند کمک کند تا مشتریان کنونی را به مشتریان وفادار خود تبدیل سازد.

 

 


خدمات مشاوره برند در آژانس برندینگ ایده 

 

سایر خدمات مشاور برند

در این مرور کوتاه شش خدمت دیگری را که می توان در مقام مشاور برند در کنار خدمات مشاوره ارائه داد، معرفی میکنیم. افراد در مقام مشاور برند، خدمات بسیاری را می توانند به شرکت ها و سازمان ها ارائه دهند. با این کار مشاوران برند می توانند مشتریان را از بازیکنان کوتاه مدت به نیرویی برای تداوم شرکت تبدیل کنند. مواردی که در ادامه خواهد آمد گزینه هایی هستند که ممکن است جزو خدمات مشاوره قرار بگیرد:

 

ارزیابی سایت

بیشتر شرکت ها به دنبال فردی به عنوان مشاور بازاریابی و سئو هستند اما معمولا نتایجی را که می خواهند از وبسایت شان نمی گیرند. این امر می تواند به این خاطر باشد که آنها رتبه خوبی در سایت های جستجو ندارند و تلاش های آنها به درستی سامان نیافته است. یکی از خدماتی که مشاوران برند می توانند به مشتریان خود ارائه کنند ارزیابی سایت است. آنها می توانند نگاهی دقیقتر به وبسایت بیندازند و به شرکت در رسیدن به اهدافش یاری برسانند. این ارزیابی میتواند شامل موارد زیر باشد:

  • تطابق و اصلاح صفحات محتوایی براساس جامعه هدف
  • رعایت معیارهای اصلی بهینهسازی سئو مانند برچسب های H1 , H2 متادیتا و برچسب تصاویر
  • رعایت عوامل دیگری همچون نقشه سایت، ضوابط و شرایط استفاده از خدمات، حریم خصوصی و اطلاعات تماس
  • رفع لینک های شکسته یا ساختارهای نامناسب لینک دادن
  • شناسایی و رفع محتواهای نامرتبط، بی کیفیت و کپی شده
  • بررسی و رفع خطاها از هر نوعی
  • بررسی قابلیت های اساسی همچون سرعت بالا آمدن سایت
  • در نظر داشتن تجربه کاربری و گردش مناسب کاربر در سایت

 

تحلیل بازار

ارزیابی سایت و تحلیل بازار در کنار هم بسیار کارآمد عمل می کنند و متقاضیان بسیاری دارد. به ندرت پیش می آید که چنین چیزی خریداری نداشته باشد زیرا اگر شما به درستی ندانید که چگونه وبسایت خود را برای کاربران متناسب کنید یا چقدر از سهم بازار از آن شماست یا رقبای شما چه کسانی هستند، چگونه ممکن است که بتوانید سهم خود را از بازار به دست آورید؟
مهمتر از همه اینکه شما چطور می خواهید سایت شرکتی را بهینه سازی کنید که نیت مشتریان و متقاضیان بازارش را به برد: تحلیل رقابتی، » تحلیل بازار « درستی درک نکرده اید؟ اینجا سه جزء اصلی وجود دارد که می توان آن را زیر پرچم هدف بازار و حضور آنلاین.
هنگامی که تجزیه و تحلیل رقابتی درست انجام شود، شما نه فقط درباره رقبای اصلی خود اطلاعات لازم را به دست آورده اید بلکه شما درباره این که چرا آنها شما را از چرخه رقابت خارج کرده اند و این که چگونه بر آنها تسلط پیدا خواهید کرد، اطلاعات مفیدی دارید و به این ترتیب به راحتی میتوانید متوجه شوید که مهمترین رقبای شما در کلمات کلیدی مورد نظرتان کدامند.

 

بررسی کلمات کلیدی

شما میخواهید درباره کلمات کلیدی ای که خریداران در گوگل سرچ میکنند بیشتر بدانید؛ همچنین شما می خواهید نیات پشت این جستجو را بشناسید و بدانید آنها چه سوالاتی دارند و چرا این سؤالات را می پرسند. بررسی کلمات کلیدی، نوع محتوا و شرایط بهینه سازی آن را به شما نشان می دهد اما در نظر داشتن نیات پشت سؤالات باعث میشود که تحقیق بهتر انجام شود. چیزی که اهمیت بیشتری دارد این است که نوع نگاه گوگل به نیات مشتریان را بدانید. این زاویه دید گوگل است که ترافیک را به سوی صفحات مورد نظر مشخص میکند. شما با دانش تحلیلی خود بیشتر از هر فردی میتوانید به کلمات کلیدی درست و اهداف کاربران در جستجوی آنها دست یابید.

 

 


⇐دوره اصول و مبانی مدیریت برند در مدرسه کسب و کار ایده

 

بازاریابی محتوایی

شما به عنوان مشاور برند می تواند طیف مختلفی از خدمات بازاریابی محتوایی را در پکیج خود داشته باشید. خدماتی همچون: خدمات بلاگ نویسی، توزیع محتوا در سایت های معتبر مثل لینکدین یا فیسبوک یا مشابه آن. انتشار رسانه ای، خبرنامه و اینفوگرافی

بازاریابی محتوایی در حال حاضر نیروی محرک قدرتمندی برای داشتن سئوی باکیفیت است. همه چیز با آمدن بازاریابی آنلاین به شدت در حال تغییر است اما این را باید به خاطر داشته باشید که محتوا، پادشاه است.

 

خدمات ویدئویی

بازاریابی مبتنی بر ویدئو یکی از محبوبترین خدمات است. همه دوست دارند در وبسایت ها و وبلاگ هایشان از ویدئو استفاده کنند و البته همه عاشق کمپین های بازاریابی ویدئویی هستند. کسب و کارها هم علاقه دارند که کانال یوتیوب خود را داشته باشند و آن را با محتواهای فراوان در سراسر اینترنت پر کنند. اینجا هم مشاور برند با توجه به دانشی که از جامعه هدف و اهداف شرکت دارد، محتواهای مناسب را در اختیار کاربران قرار دهد.

 

مشاوره های بازاریابی مستقل

اگر شما واقع  در کنار مشاوره برند بتوانید در بازاریابی آنلاین موفق عمل کنید، می توانید طیف وسیعی از مشتریان را به نسبت مشاوره به تنهایی داشته باشید زیرا این نوع از خدمات، به نسبت پیشرفته تر هستند و به شرکت ها کمک می کنند تا با دقت بیشتری اهداف خود را برنامه ریزی و دنبال کنند زیرا شما مجموعهای از خدمات را در کنار هم گرد آورده اید که می توانید به صاحبان کسب و کارها خدمات و سود بیشتری برساند. مشاوران برند می توانند در صورتی که از دانش و تجربه خوبی برخوردار باشند، طیف وسیع و مهمی از خدمات را به مشتریان خود و شرکتها ارائه دهند و از این طریق به آنها کمک کنند تا مراحل ارزیابی و بازیابی ارزش برند را با دقت و اطمینان طی و به توقعات خود از برند دست پیدا کنند.

 

آژانس برندینگ ایده

منابع :

entrepreneur.com

marketing91.com

 

 

ارسال پاسخ:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *